Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych powoduje wady zgryzu

Istnieje wiele przyczyn powstawania nieprawidłowości zgryzowych u dzieci w uzębieniu mlecznym i stałym. Jedną z nich jest zdecydowanie przedwczesna utrata zębów. Przede wszystkim powoduje ona skrócenie łuku zębowego oraz zamykanie luki sąsiednimi zębami. Na co należy zwracać uwagę u małego dziecka, by miało prawidłowy zgryz skrótowo opisałam w tym poście 

Przedwczesna utrata zęba mlecznego oznacza jego usunięcie 3-4 lata przed terminem fizjologicznej wymiany. 

Próchnica zębów i jej konsekwencje jest jednym z powodów ich przedwczesnego usuwania. Najlepiej byłoby zachować mleczaki do czasu ich naturalnej eksfoliacji( wypadnięcia). Wszystko zależy od tego na jakim etapie rozwoju uzębienia dziecko starci ząb. Niestety im wcześniejsze ekstrakcje, tym większa jest utrata przestrzeni.

Jakie mogą być skutki przedwczesnej utraty zębów mlecznych u dzieci:

  • migracja sąsiednich zębów i w związku z tym stłoczenie oraz nieprawidłowe wyrzynanie i uszeregowanie łuku zębowego
  • zaburzenie linii pośrodkowej
  • zgryz krzyżowy, przewieszony, tyło- lubprzodozgryz

Jeśli u dziecka doszło do sytuacji w której został przedwcześnie usunięty ząb, należy zgłosić się koniecznie do ortodonty. Postępowanie w takim przypadku będzie polegało na zabezpieczeniu miejsca po brakującym mleczaku. Ortodonta rozważy jedną z dwóch możliwości mianowicie: zdejmowany, bądź stały utrzymywacz przestrzeni. Zależy to od kilku czynników m.in. współpracy pacjentka, grupy ryzyka występowania próchnicy, stanu higieny jamy ustnej oraz stanu wyrznięcia pozostałych zębów.

W sytuacji w której doszło już do niekontrolowanych przesunięć zębów należy najpierw odzyskać miejsce w łuku zębowym a następnie założyć utrzymywacz przestrzeni.

Na sam koniec przypomnę tylko jeszcze jak ważny wpływ na uzębienie stałe i mleczne ma próchnica. Jej skutkiem jest często przedwczesna utrata zębów mlecznych. Ze względu na to pilnujmy higieny jamy ustnej, odpowiedniej diety naszych dzieci oraz regularnych kontroli u dentysty. 

2 Replies to “Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych powoduje wady zgryzu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial