Metoda wymiatająca czyli o tym jak prawidłowo czyścić zęby

Słyszeliście o metodzie wymiatającej? Szczotkowanie wymiataniem? Ten schemat czyszczenia zębów swoją nazwę wziął od charakterystycznego ułożenia szczoteczki. Układamy ją pod kątem 45 stopni, na granicy dziąsła i zęba. Tak jak przedstawiono na rysunku:

Ryc.10.9. z książki Zarys kariologii pod red. prof dr hab.med. Danuty Piątkowskiej

Ruch wymiatania wykonujemy w kierunku brzegów zębów (zwróć uwagę, by odbywał się tylko w jedną stronę).Szczoteczka obejmuje w tym czasie 2-3 zęby i w takim odcinku powtarzamy tę czynność 4-6 razy. 

W ten sposób czyścimy powierzchnie zębów górnych i dolnych, zarówno od strony języka jak i przedsionka jamy ustnej. Wyjątek stanowią przednie zęby od strony językowej, gdzie szczoteczka jest ustawiona pionowo i wymiatanie obejmuje jednorazowo jeden ząb. 

Powierzchnie żujące podobnie jak w innych metodach -szorujemy.

Gdy szczoteczkę ustawimy głębiej na dziąśle, to przesuwając ją w kierunku zęba wykonujemy jednocześnie jego masaż. Możemy także zastosować zmienny nacisk na szczoteczkę. Przede wszystkim wzmocni to efekt ukrwienia naszych dziąseł oraz poprawi efektywność szczotkowania w przestrzeniach międzyzębowych. 

Ruch oczyszczania zębów w sposób wymiatający jest prosty i ze względu na to zalecany dla większości osób, również dla dzieci. To zdecydowanie moja ulubiona metoda szczotkowania, którą także polecam swoim pacjentom. Lekarz dentysta lub higienistka dobierze z pewnością odpowiedni schemat czyszczenia zębów, a następnie skontroluje opanowanie danej techniki po czasie. Najczęściej po 3-6 miesiącach.

W kolejnych wpisach postaram się przedstawić inne schematy, wskazówki, błędy w szczotkowaniu oraz dodatkowe przybory i zabiegi, które pomogą zadbać o zdrowy i piękny uśmiech każdego dnia.One Reply to “Metoda wymiatająca czyli o tym jak prawidłowo czyścić zęby”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial