Co zrobić by dziecko miało „proste zęby”

Bardzo często zgłaszają do mnie na pierwsze konsultacje rodzice z dziećmi w wieku 7-10 lat. Wtedy to zaczynają zauważać nieprawidłowe ułożenie szczęk i krzywe zęby u swoich pociech lub zostają skierowani przez zaniepokojonego logopedę oraz lekarza dentystę prowadzącego ich dziecko.  Zalecam pierwsze konsultacje nieco wcześniej, ale o tym w innym wpisie. Aby powstała wada zgryzu potrzebny jest czynnik ogólny  lub miejscowy. Ten ostatni według niektórych autorów powoduje nawet 80% zaburzeń szczękowych. Należą do nich różnego rodzaju nawyki i dysfunkcje, na które mamy w większości wpływ. Oto lista rzeczy, dzięki którym można ograniczyć występowanie wad zgryzu i krzywych zębów u dzieci. A więc na co zwracamy uwagę:

 1. ssanie smoczka, ale także kciuka, warg, policzków 
 2. obgryzanie paznokci, ołówków, sznurków od bluz
 3. próchnica i zbyt wczesne usuwanie zębów mlecznych – koniecznie i bezwzględnie musimy dbać o higienę jamy ustnej naszych dzieci i odwiedzać regularnie lekarza dentystę od najmłodszych lat
 4. oddychanie ustami jest uznane za nieprawidłowy tor oddychania, warto zwrócić na to uwagę, gdyż powoduje to nie tylko zaburzenia  zgryzu i prawidłowy rozwój twarzy, ale także ma wpływ na cały wzrost dziecka. Tutaj szerszy wpis na ten temat. 
 5. zbyt mało twardych pokarmów diecie oraz jedzenie jedną stroną
 6. wady postawy
 7. wypychanie języka między przednie zęby podczas przełykania 
 8. zbyt nisko lub zbyt wysokie ułożenie głowy dziecka do snu i do karmienia
 9. nieprawidłowa mowa
 10. zgrzytanie zębami
 11. urazy zębów mlecznych i stałych

Zwracanie uwagi na powyższe aspekty są bardzo ważne w rozwoju naszych dzieci. Opisałam je tu bardzo skrótowo, ale z całą pewnością rozwinę ten temat w następnych wpisach. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial